Skip to content

1 Oakview Drive EastEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1979

Last Sale Price
$138,500
Last Sale Date
Oct 30, 1998

Property Information

Block3902
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,120
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,300
31%
Improvement Value:$136,600
69%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,604+0.2%
2024$6,592-0.4%
2023$6,620+1.8%
2022$6,500+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$138,500

To:

Sq Ft2,120DeedBook 6387, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1979