Skip to content

428 Oakland AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block3909
Lot34
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage914
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,200
45%
Improvement Value:$65,300
55%
Total Assessment$118,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,974+0.2%
2024$3,967-0.4%
2023$3,984+1.8%
2022$3,912+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935