Skip to content

3 Cary CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1979

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block3909
Lot54
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
30%
Improvement Value:$144,600
70%
Total Assessment$206,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,909+0.2%
2024$6,897+9.0%
2023$6,327+1.8%
2022$6,212+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook 15115, Page 63761

Property Sale

Sale
$215,000

To:

DeedBook 12979, Page 27821

Property Sale

Sale
$125,825

To:

DeedBook 5620, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1979