Skip to content

6522 Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Mar 27, 2002

Property Information

Block3904
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,944
Acreage1.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,400
29%
Improvement Value:$164,000
71%
Total Assessment$230,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,728+0.2%
2024$7,714-0.4%
2023$7,746+1.8%
2022$7,606+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000

To:

Sq Ft1,944DeedBook 7183, Page 31210

Property Built

Built

Year Built: 1987