Skip to content

33 Fairhill AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2020

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block3910
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,685
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,100
30%
Improvement Value:$162,100
70%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,721+0.2%
2024$7,707-0.4%
2023$7,739+26.1%
2022$6,137+703.0%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000

To:

DeedBook 15167, Page 4444

Property Sale

Sale
$272,590

From:

To:

Sq Ft1,685DeedBook 14819, Page 35083Recorded7/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$2,550,000

To:

DeedBook 14568, Page 10724