Skip to content

5051 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Date
Aug 28, 1998

Property Information

Block4001
Lot72
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage960
Acreage3.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,200
42%
Improvement Value:$97,300
58%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,651+0.2%
2024$5,641-0.4%
2023$5,665+1.8%
2022$5,562+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988