Skip to content

5055 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1992

Last Sale Price
$94,900
Last Sale Date
Jun 16, 1992

Property Information

Block4001
Lot73
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,016
Acreage2.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,200
31%
Improvement Value:$147,300
69%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,194+0.2%
2024$7,181-0.4%
2023$7,211+1.8%
2022$7,081+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$94,900

To:

Sq Ft2,016DeedBook 5373, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5120, Page 286