Skip to content

5087 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Oct 23, 2001

Property Information

Block4101
Lot32
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,034
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
28%
Improvement Value:$153,900
72%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,924+0.2%
2024$6,911-0.4%
2023$6,941+1.9%
2022$6,811+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$134,000

To:

Sq Ft2,034DeedBook 7077, Page 34201

Property Built

Built

Year Built: 2001