Skip to content

6310 Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2012

Property Information

Block4102
Lot29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,778
Acreage4.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,000
26%
Improvement Value:$229,600
74%
Total Assessment$308,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,350+0.2%
2024$10,332-0.4%
2023$10,375+1.8%
2022$10,187+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 12087, Page 77291

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 7827, Page 88783