Skip to content

21 Olivia DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block4104
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,878
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
22%
Improvement Value:$166,100
78%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,114+0.2%
2024$7,101-0.4%
2023$7,131+1.8%
2022$7,001+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$163,219

To:

DeedBook 7051, Page 25678

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$459,000

To:

DeedBook 6549, Page 255