Skip to content

204 Toulon AvenuePleasantville, NJ 08232

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2025

Property Information

Block4209
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,500
37%
Improvement Value:$87,700
63%
Total Assessment$139,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,669+5.9%
2024$4,410-0.4%
2023$4,430+2.0%
2022$4,345+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,000

To:

DeedBook 5155, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1925