Skip to content

203 Genoa AvenuePleasantville, NJ 08232

Built 1925

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
May 30, 2014

Property Information

Block4209
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,049
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
34%
Improvement Value:$104,400
66%
Total Assessment$158,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,306+0.2%
2024$5,297-0.4%
2023$5,319+1.8%
2022$5,222+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft2,049DeedBook 13763, Page 32846

Property Built

Built

Year Built: 1925