Skip to content

7029 Black Horse PikePleasantville, NJ 08232

Vacant Land

Last Sale Price
$16,400,000
Last Sale Date
Dec 7, 2010

Property Information

Block4214
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$20,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$694+0.1%
2024$693-0.4%
2023$696+1.8%
2022$683+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$16,400,000

To:

DeedBook 13234, Page 73603

Property Sale

Sale
$40,000,000
DeedBook 7697, Page 27741