Skip to content

204 Toledo AvenuePleasantville, NJ 08232

Built 1954

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block4214
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,972
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
12%
Improvement Value:$382,900
88%
Total Assessment$435,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,603+0.2%
2024$14,577+77.8%
2023$8,200+1.8%
2022$8,051+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 15242, Page 28439

Property Built

Built

Year Built: 1954