Skip to content

200 Toledo AvenuePleasantville, NJ 08232

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 1998

Property Information

Block4214
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage572
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,900
63%
Improvement Value:$28,800
37%
Total Assessment$77,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,606+0.2%
2024$2,601-0.4%
2023$2,612+1.8%
2022$2,565+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 5394, Page 11

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5137, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1962