Skip to content

8014 Black Horse PikePleasantville, NJ 08232

Commercial

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
May 18, 2007

Property Information

Block4301
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15B

Building Details

Building Class---
Description1SCB MOTEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,000
38%
Improvement Value:$507,000
62%
Total Assessment$822,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,570+0.2%
2024$27,521-0.4%
2023$27,636+1.8%
2022$27,134+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

To:

DeedBook 12643, Page 60609

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 2004, Page 16554

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 7400, Page 13125