Skip to content

150 Dunlin LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2015

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block4305
Lot4
QualifierC0026
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15B

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
13%
Improvement Value:$172,800
87%
Total Assessment$197,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,634+0.2%
2024$6,622-0.4%
2023$6,650+1.8%
2022$6,529+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,856DeedBook 14932, Page 5120

Property Sale

Sale
$154,900

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 13984, Page 65568Recorded11/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015