Skip to content

152 Dunlin LanePleasantville, NJ 08232

Built 2015

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
May 11, 2023

Property Information

Block4305
Lot4
QualifierC0027
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15B

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
17%
Improvement Value:$125,900
83%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,061+0.2%
2024$5,052-0.4%
2023$5,073+1.8%
2022$4,981+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500

To:

Sq Ft1,872DeedBook 15448, Page 26893

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 14043, Page 18016Recorded11/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015