Skip to content

117 Dunlin LanePleasantville, NJ 08232

Built 2011

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 7, 2012

Property Information

Block4305
Lot4
QualifierC0040
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15B

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,244
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,600
22%
Improvement Value:$138,000
78%
Total Assessment$176,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,923+0.2%
2024$5,913-0.4%
2023$5,937+1.8%
2022$5,830+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,244DeedBook 13403, Page 16158

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 13205, Page 60037