Skip to content

145 Dunlin LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2012

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Mar 28, 2012

Property Information

Block4305
Lot4
QualifierC0054
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15B

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,600
23%
Improvement Value:$132,500
77%
Total Assessment$171,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,739+0.2%
2024$5,728-0.4%
2023$5,752+1.8%
2022$5,648+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900

To:

Sq Ft1,888DeedBook 13412, Page 21001

Property Built

Built

Year Built: 2012