Skip to content

228 Mallard LanePleasantville, NJ 08232

Built 2016
Other Exempt

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block4305
Lot4
QualifierC0077
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15B

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
20%
Improvement Value:$175,500
80%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,382+18.4%
2023$6,233+1.8%
2022$6,120+2.8%
2021$5,953+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,856DeedBook 15038, Page 39305

Property Sale

Sale
$187,000
Sq Ft1,856DeedBook 14667, Page 47050Recorded9/20/2019

Property Sale

Sale
$187,783

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 14108, Page 47356Recorded8/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016