Skip to content

230 Mallard LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2016

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block4305
Lot4
QualifierC0078
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15B

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,300
21%
Improvement Value:$188,000
79%
Total Assessment$237,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,094+0.2%
2024$6,083-0.4%
2023$6,109+1.8%
2022$5,998+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$329,900

To:

DeedBook 15585, Page 18854

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 14188, Page 3625Recorded1/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 2016