Skip to content

234 Mallard LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2016

Last Sale Price
$209,261
Last Sale Date
Apr 26, 2016

Property Information

Block4305
Lot4
QualifierC0080
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15B

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
28%
Improvement Value:$129,600
72%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,000+0.2%
2024$5,990-0.4%
2023$6,015+1.8%
2022$5,905+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$209,261

To:

Sq Ft1,856DeedBook 14087, Page 37975

Property Built

Built

Year Built: 2016