Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
8025 Black Horse PikePleasantville, NJ 08232
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 24, 1997
Property Information
Block4305
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15B
Building Details
Building Class10
Description5S-OFFICE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.81
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$964,200
32%
Improvement Value:$2,035,800
68%
Total Assessment$3,000,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $100,620 | +0.2% |
| 2024 | $100,440 | -19.3% |
| 2023 | $124,394 | +1.8% |
| 2022 | $122,137 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.