Skip to content

1059 Ocean Hts AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2009

Property Information

Block4403
Lot29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
DescriptionMOBILE HOME PK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage58.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,232,400
69%
Improvement Value:$546,200
31%
Total Assessment$1,778,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,654+0.2%
2024$59,548-0.4%
2023$59,797+1.8%
2022$58,712+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$5,000,000
DeedBook 7587, Page 20843