Skip to content

5043 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block3201
Lot52
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
DescriptionMOBILE HOME PK
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage---
Acreage21.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$776,100
38%
Improvement Value:$1,265,600
62%
Total Assessment$2,041,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$68,479+0.2%
2024$68,356-0.4%
2023$68,642+1.8%
2022$67,397+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0