Skip to content

87 Asbury RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1995

Last Sale Price
$282,400
Last Sale Date
Sep 29, 2016

Property Information

Block4801
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage2.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,600
28%
Improvement Value:$200,000
72%
Total Assessment$276,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,277+0.2%
2024$9,261-0.4%
2023$9,299+1.8%
2022$9,131+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$282,400

To:

Sq Ft2,424DeedBook 14143, Page 62092

Property Sale

Sale
$191,500
DeedBook 5763, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 5726, Page 326