Skip to content

15 Princeton AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block5101
Lot22
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,492
Acreage2.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
28%
Improvement Value:$209,100
72%
Total Assessment$291,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,763+0.2%
2024$9,746-0.4%
2023$9,787+1.8%
2022$9,609+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$264,000

To:

DeedBook 14856, Page 47500

Property Sale

Sale
$186,000

To:

DeedBook 6001, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$191,301

To:

DeedBook 4993, Page 315