Skip to content

1097 Mays Landing S.P.RdEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1950

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 29, 2002

Property Information

Block5001
Lot35
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage2.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,600
54%
Improvement Value:$110,200
46%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,009+0.2%
2024$7,995-0.4%
2023$8,028+1.8%
2022$7,883+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 7338, Page 1512

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5030, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1950