Skip to content

2 Ships DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1969

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block5003
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22B

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,000
29%
Improvement Value:$106,500
71%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,048+0.2%
2024$5,039+2.4%
2023$4,922+1.8%
2022$4,833+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000

To:

DeedBook 15627, Page 32444

Property Sale

Sale
$267,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 15090, Page 55733Recorded9/17/2021

Property Sale

Sale
$75,101

To:

DeedBook 5571, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1969