Skip to content

212 Eagon AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block501
Lot29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
27%
Improvement Value:$90,200
73%
Total Assessment$123,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,132+0.2%
2024$4,125-0.4%
2023$4,142+1.8%
2022$4,067+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$91,299

To:

DeedBook 13291, Page 28967

Property Sale

Sale
$230,000

To:

DeedBook 12519, Page 459

Property Sale

Sale
$84,900

To:

DeedBook 6865, Page 48455

Property Built

Built

Year Built: 1975