Skip to content

210 Eagon AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jun 15, 2011

Property Information

Block501
Lot30
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,000
30%
Improvement Value:$78,300
70%
Total Assessment$111,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,733+0.2%
2024$3,726-0.4%
2023$3,742+1.8%
2022$3,674+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,032DeedBook 13320, Page 45375

Property Built

Built

Year Built: 1975