Skip to content

213 Eagon AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jun 12, 2018

Property Information

Block504
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
30%
Improvement Value:$75,200
70%
Total Assessment$108,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,629+0.2%
2024$3,623-0.4%
2023$3,638+1.8%
2022$3,572+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,000

To:

Sq Ft1,032DeedBook 14451, Page 34407

Property Built

Built

Year Built: 1972