Skip to content

100 Atlantic AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1900

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block502
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4B

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningGC
Sq Footage1,596
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,800
18%
Improvement Value:$120,600
82%
Total Assessment$147,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,694+0.2%
2024$4,685-0.4%
2023$4,706+1.9%
2022$4,616+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900