Skip to content

6637 West Jersey AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1910

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Apr 20, 2021

Property Information

Block2413
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,568
Acreage2.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
33%
Improvement Value:$106,900
67%
Total Assessment$160,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,373+0.2%
2024$5,364-0.4%
2023$5,386+1.8%
2022$5,288+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$144,000

To:

DeedBook 15011, Page 30665

Property Sale

Sale
$140,000

To:

DeedBook 14339, Page 63336

Property Sale

Sale
$107,000

To:

DeedBook 5889, Page 170

Property Sale

Sale
$39,500

To:

Property Built

Built

Year Built: 1910