Skip to content

146 Asbury RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1985
Other Exempt

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block5101
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,680
Acreage2.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,800
27%
Improvement Value:$207,800
73%
Total Assessment$284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$8,942+0.4%
2019$8,911+4.1%
2018$8,558+1.5%
2017$8,433+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$193,600
DeedBook 6803, Page 27998

Property Built

Built

Year Built: 1985