Skip to content

150 Asbury RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$434,000
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block5101
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage2.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,200
28%
Improvement Value:$200,600
72%
Total Assessment$277,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,317+0.2%
2024$9,301-0.4%
2023$9,340+1.8%
2022$9,170+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$434,000

To:

Sq Ft2,420DeedBook 12328, Page 45252

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 7727, Page 42889