Skip to content

6109 Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block5202
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,056
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,100
38%
Improvement Value:$81,900
62%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,427+0.2%
2024$4,419-0.4%
2023$4,438+1.8%
2022$4,357+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000

To:

DeedBook 15458, Page 30479

Property Sale

Sale
$155,000

To:

DeedBook 13105, Page 6760

Property Built

Built

Year Built: 1975