Skip to content

6125 Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block5202
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,684
Acreage1.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,700
30%
Improvement Value:$125,300
70%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,004+0.2%
2024$5,993-0.4%
2023$6,018+1.8%
2022$5,909+2.8%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$108,000

To:

DeedBook 5198, Page 244

Property Sale

Sale
$32,000

To:

DeedBook 5156, Page 151