Skip to content

139 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 13, 2009

Property Information

Block5218
Lot19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,242
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,700
23%
Improvement Value:$196,200
77%
Total Assessment$255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,583+0.2%
2024$8,568-0.4%
2023$8,603+1.8%
2022$8,447+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$359,640
DeedBook 12172, Page 12445

Property Built

Built

Year Built: 2005