Skip to content

11 Gallant Fox LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 26, 2025

Property Information

Block5218
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,300
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
17%
Improvement Value:$291,200
83%
Total Assessment$350,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,759+0.2%
2024$11,738+14.1%
2023$10,291+1.8%
2022$10,104+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 15808, Page 38202

Property Sale

Sale
$446,000

To:

Sq Ft3,300DeedBook 15075, Page 50674

Property Sale

Sale
$344,265

To:

DeedBook 12194, Page 21380

Property Sale

Sale
$76,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$3,000,000

To: