Skip to content

107 Branch Hill DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2015

Last Sale Price
$274,900
Last Sale Date
Mar 27, 2018

Property Information

Block5219
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,336
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
16%
Improvement Value:$240,800
84%
Total Assessment$287,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,643+0.2%
2024$9,626-0.4%
2023$9,666+11.4%
2022$8,675+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$274,900

To:

Sq Ft2,336DeedBook 14408, Page 18690

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,336DeedBook 13919, Page 36414Recorded6/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015