Skip to content

7003 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2025

Property Information

Block5302
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,102
Acreage1.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,400
41%
Improvement Value:$77,800
59%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,150+0.2%
2024$4,143-0.4%
2023$4,161+2.0%
2022$4,081+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966