Skip to content

7011 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1974

Last Sale Price
$201,500
Last Sale Date
Dec 23, 2008

Property Information

Block5302
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,246
Acreage2.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,700
40%
Improvement Value:$99,200
60%
Total Assessment$164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,281+0.2%
2024$5,271-0.4%
2023$5,294+1.9%
2022$5,193+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$201,500

To:

Sq Ft1,246DeedBook 12933, Page 1736

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 12160, Page 7905

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5611, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1974