Skip to content

6 Hollyberry AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block5402
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,200
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,600
35%
Improvement Value:$96,500
65%
Total Assessment$149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,001+0.2%
2024$4,992-0.4%
2023$5,013+1.8%
2022$4,922+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 12879, Page 62977

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 7194, Page 36069

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 5965, Page 343

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5244, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1975