Skip to content

518 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$167,967
Last Sale Date
Sep 10, 1999

Property Information

Block5410
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,651
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
30%
Improvement Value:$153,500
70%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,129+0.2%
2024$7,116-0.4%
2023$7,146+1.9%
2022$7,012+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$167,967

To:

Sq Ft1,651DeedBook 6548, Page 316