Skip to content

516 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 13, 2007

Property Information

Block5410
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,208
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
26%
Improvement Value:$186,700
74%
Total Assessment$253,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,492+0.2%
2024$8,477-0.4%
2023$8,513+1.8%
2022$8,358+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 12677, Page 76321

Property Sale

Sale
$262,908
DeedBook 7584, Page 18714

Property Built

Built

Year Built: 2000