Skip to content

610 Central AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block5411
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,180
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
22%
Improvement Value:$231,000
78%
Total Assessment$296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,935+16.1%
2024$8,561-0.4%
2023$8,597+1.8%
2022$8,441+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,180DeedBook 14000, Page 72962

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 12248, Page 8077

Property Sale

Sale
$215,927
DeedBook 7541, Page 93724

Property Built

Built

Year Built: 2002