Skip to content

110 Rainbow TrailEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$294,000
Last Sale Date
Apr 30, 2010

Property Information

Block5412
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,074
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,200
25%
Improvement Value:$194,800
75%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,720+0.2%
2024$8,705-0.4%
2023$8,741+1.8%
2022$8,583+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$294,000

To:

Sq Ft2,074DeedBook 13160, Page 37805

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$223,400
DeedBook 7629, Page 42514