Skip to content

48 Marsh RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$300,500
Last Sale Date
Mar 2, 2021

Property Information

Block5416
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,074
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
26%
Improvement Value:$183,700
74%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,382+0.2%
2024$8,367+0.1%
2023$8,355+1.8%
2022$8,203+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,500

To:

DeedBook 14976, Page 19529

Property Sale

Sale
$191,193

To:

DeedBook 7210, Page 43304

Property Built

Built

Year Built: 2002